Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mötley Crüe

7. 4. 2013

Mötley Crüe je americká glam metalová skupina, pocházející z LA, kde ji založil baskytarista Nikki Sixx a bubeník Tommy Lee.

Tommy a Nikki chtěli nejdříve hrát spolu, to bylo ale zamítnuto, proto založili Mötley Crüe a hledali zbývající členy. V novinách narazili na inzerát, kde stálo: "Hlučný, drsný, agresivní kytarista je volný". Takto se setkali s kytaristou Bobem Alanem Dealem, později známý jako Mick Mars. Když ho Nikki viděl, poznamenal "Nemůžu tomu uvěřit! To je další chlapík jako my!"

Název kapely měl znít, podle Nikkiho, Christmas, ale Mick potom navrhl název Mottley Crew. Byl to Mick, kdo navrhl, aby se ke kapele přidal Vince Neil jako zpěvák, spolužák Tommyho ze střední školy. Vince ale nabídku nejdříve odmítl, protože byl členem kapely Rock Candy, ta se ale krátce na to rozpadla a Vince tedy nabídku přijal.Po té potkali svého prvního manažéra Allana Coffmana, který vlastnil společnost na uzavírání smluv Grass Valley.

Svůj první debutový album Too Fast for Love vydali v listopadu 1981. Vydávají se na turné po Kanadě. V roce 1982 podepsali smlouvu s Elektra Records. Po návratu z turné na letišti v Edmontonu byli členové kapely zatčeni, protože byli zfetovaní. V roce 1983 byl Coffman nahrazen a na jeho místo přišel London. V tomto roce se proslavili po celé Americe, než hudba je ale proslavilo vyvádění v zákulisí, oblečení, vysoké podpatky, makeup a alkoholové a drogové prohřešky. Nikki, Tommy a Vince měli velké problémy s drogami, což málem rozbilo kapelu, proto bylo zrušeno turné po Evropě a kluci se museli jít léčit (Mick se své závislosti už zbavil).

V září 1989 vydali album Dr. Feelgood, které se umístilo na první místě žebříčku. V roce 1992 byl vyhozen Vince. Nahradil ho John Corabi a kapela vydala šesté album, to ale nebylo moc úspěšné a kapela se rozpadla.

V roce 1997 se Vince, Tommy a Nikki setkali, kapela se dala opět dohromady a vydali album Genaration Swine. To se sice umístilo na 4. místě žebříčku, ale zaznamenalo komerční neúspěch. Kapela opustila Elektra Records a založila vlastní vydavatelství Mötley Records. V roce 1999 kapela vydala znovu všechna svá alba pod názvem Crücial Crüe. Toho roku odchází Tommy a nahrazuje ho Randy Castillo, ten však v březnu 2002 umírá na rakovinu. V roce 2001 si kapela opět dala pauzu.

V roce 2004 se kapela dala zase dohromady ve své původní sestavě a 14. února 2005 vyráží na turné. V tu dobu také vyšlo další album Red, White & Crüe, které obsahuje největší hyty kapely a jen tři novinky. Toto album se stalo platinovým.

Alba:Too Fast for Love (1981), Shout at the Devil (1983), Theatre of Pain (1985), Girls, Girls, Girls (1987), Dr. Feelgood (1989), Decade Of Decadence (1991), Mötley Crüe (1994), Generation Swine (1997), Crücial Crüe (1999), New Tattoo (2000), Red. White & Crüe (2005), Saints of Los Angeles (2008).